Як скласти позов до суду? 7 цінних порад від кращих адвокатів
Зміст:
Як скласти позовну заяву до суду – дуже часте питання в пошукових системах. Це і не дивно. Розлучення, розподіл майна, виплата аліментів на дітей, компенсація різноманітних матеріальних втрат і пошкоджень. Все це потребує спеціального документу – позовної заяви, з якою ви звертаєтеся до суду.
Саме цей документ є найважливішим фундаментом для вирішення правових суперечок в різних життєвих ситуаціях. Тому, так важливо правильно її оформити, бо саме від коректності заповнення та правового підкріплення буде суттєво залежати подальший розгляд та результат вашого запиту. В цій статті ви знайдете покрокову інструкцію та ефективні практичні поради, які допоможуть скласти позовну заяву максимально коректно.
Що таке позовна заява та коли вона потрібна?
Позов – це офіційний документ, в якому позивач звертається до суду з проханням захистити свої права чи інтереси. Найчастіше цей документ подається в наступних ситуаціях:
- порушення договірних умов, які були укладені між сторонами;
- майнові суперечки. Це може бути розподіл різних типів власності між подружжям, між сусідами та ін.;
- сімейні конфлікти між чоловіком та дружиною, включаючи розлучення та розподіл майна і ін.
- трудові конфлікти – можуть виникати на роботі, між керівником та підлеглими і ін.
Якщо клієнти не можуть вирішити суперечки самостійно, то тоді необхідно звертатися за допомогою до суду.
Основні випадки подання позову до суду:
- стягнення та виплата боргу з відповідача;
- порушення умов контракту іншою стороною. Це може бути керівник, компаньон, держава та ін.;
- суперечки щодо права власності на майно. Це може бути житло, нерухомість, ділянка та ін.;
- захист прав споживачів. Позов подають клієнти, чиї права були порушені.
Позовна заява – це першочерговий крок та опора для вирішення суперечок в правовому полі.
Важливі юридичні аспекти позову
Перед складанням заяви необхідно врахувати її основні правові аспекти.
Фундаментом для позову, в незалежності від того, в яку судову інстанцію він буде направлятися, є діюча нормативно-правова база. В нашій країні складання та подання позовних заяв регулюються Цивільним процесуальним кодексом, скорочено він позначається ЦПК. ЦПК встановлює порядок судочинства в цивільних справах.
Цивільний процесуальний кодекс України був прийнятий в 2004 році і він містить XIII розділів. Серед яких є наступні розділи:
- загальні положення;
- цивільна юрисдикція;
- склад суду. Відводи;
- учасники судового процесу та ін.
Ознайомитися з Цивільним процесуальним кодексом, ви можете на сайті Верховної Ради України за посиланням:
Щоб бути більш проінформованим при самостійному складанні позову до суду, ми рекомендуємо проаналізувати наступні типи документів:
- офіційні тексти законів, які знаходяться на державних інтернет-ресурсах;
- зразки позовних заяв, опубліковані також на державних платформах.
Варто пам’ятати, що невідповідність позову діючим статтям та законам є підставою для того, щоб залишити її без розгляду.
А щоб ви були впевнені, що ваша заява до суду буде складена професійно і відповідати діючим нормативним документам, ми рекомендуємо звернутися до фахівців. Спеціалісти юридичної компанії “Статус” мають великий досвід в складанні позовних заяв, які мають як результат задоволення всіх вимог клієнтів.
Ключові елементи, які мають наведені в позові
В залежності від конкретної судової інстанції, куди бути направлений позов, він буде виглядати по-різному. Але є деякі схожі елементи, які містять майже всі позови. А саме:
- Адреса суду. Тут ми вказуємо повну назву та повну адресу суду.
- Повну інформація про позивача та відповідача.
- Зміст, суть та ціль позову. В цьому розділі докладно поясніть, як саме ваше право було порушено. Після цього, варто вказати, який саме результат ви очікуєте від суду.
- При наявності, варто вказати, які є додаткові документи та прикласти їх до позову. Це можуть бути копії документів, наприклад, договорів. Чеки, квитанції, фото, відео – всі ті докази, які можуть посприяти вдалому рішенню суду.
Додаткові нюанси, які можуть вказуватися в позовній заяві – залежать від вашої конкретної ситуації та проблеми.
Типові види позовів
Позови бувають різні. Це залежить від проблеми, з якою звертається клієнт. Та найчастіше до суду звертаються з наступними заявами:
Позов на розлучення | Якщо подружжя планує розлучитися, то тоді знадобиться позов від однієї із сторін. |
Позов на аліменти | Подається з метою стягнення аліментів на утримання дітей або непрацездатних членів сім’ї. |
Позовна заява про відшкодування шкоди, моральної чи матеріальної | Складається у випадку заподіяння позивачу майнової або моральної шкоди. |
Можуть бути і інші типи заяв, та ці є найбільш розповсюдженими.
Щоб скласти професійний позов, який матиме юридичну силу, ми рекомендуємо звертатися до фахівців. Це суттєво заощадить ваш час та гарантуватиме успіх у вирішенні вашого запиту. В юридичній компанії “Статус” вам нададуть якісну кваліфіковану допомогу у зручний для вас час.
Щоб уникнути таких проблем, варто довірити складання позовної заяви професіоналам. Однак, якщо ви вирішили скласти документ самостійно, скористайтеся нашими порадами.
7 порад, як скласти позовну заяву самостійно
Як написати позовну заяву, якщо ви вирішили самостійно її скласти, то ми рекомендуємо скористатися вам наступними порадами:
- Чітко сформулюйте предмет суперечки та послідовно це занотуйте в документі. Опишіть конкретно, які саме вимоги ви пред’являєте до відповідача.
- Зберіть всі необхідні документи. Це можуть бути копії всіх документів, які підтверджують ваші вимоги: договори, чеки, квитанції, свідоцтва, медичні виписки тощо. Наявність додаткових доказів, які підтверджують факт заподіяння шкоди позивачу є запорукою успішного вирішення питання.
- Вкажіть всі необхідні реквізити. Сюди входять повне найменування суду, відомості про позивача та відповідача, суть позовних вимог, обґрунтування цих вимог, докази, які підтверджують ваші вимоги, та список доданих документів (з пункту 2).
- Дотримуйтесь вимог діючого Законодавства. Позов повинен відповідати вимогам Цивільного процесуального кодексу України. Нехтування цими вимогами може призвести до відмови в прийнятті та задоволенні позову.
- При складанні заяви, користуйтесь юридичною термінологією. Це дозволить уникнути проблем і зробить документ більш професійним.
- Будьте лаконічними і чіткими. Намагайтеся викладати суть справи стисло і зрозуміло. Уникайте зайвих емоційних висловлювань і образливих виразів.
- Перевірте документ на помилки. Перед подачею позову до суду, уважно перевірте його на наявність граматичних, орфографічних і пунктуаційних помилок.
Якщо ви сумніваєтеся в коректності заповнення позову, звертайтесь до фахівців.
Випадки, коли позовна заява може бути повернута
У яких випадках позов до суду зразок може бути відхилений?
- Заява підписана особою, яка не має права її підписувати. Це також може бути особа, посада якої не вказана.
- В разі порушення правил поєднання позовних вимог. Згідно Статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України “В одній позовній заяві може бути об’єднано декілька вимог, пов’язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги”.
- Якщо ця позовна заява клієнта має аналогічну заяву в цьому суді.
- Позивач надіслав заяву про врегулювання спору або самостійно відкликав позов.
Це лише основні причини, по яким суд може відмовити у прийнятті позову до розгляду.
Ми рекомендуємо переглянути наступне відео, яке допоможе вам написати коректний позов.
Коли звертатися за допомогою до юриста?
Складення позовної заяви – це дуже відповідальний крок, який вимагає професійних знань і досвіду. Якщо ви не впевнені у своїх силах, краще зверніться за допомогою до кваліфікованого юриста.
Переваги професійної підтримки при складанні позову в юридичній компанії “Статус”:
- Наші фахівці мають великий досвід в складанні позовів різних типів.
- Професійне знання всіх діючих законодавчих документів та норм.
- Індивідуальний підхід до вашого конкретної ситуації. Юрист врахує всі нюанси та складе позов, який буде максимально гарантувати вам успіх.
- Виключення технічних та юридичних помилок. Ви можете не хвилюватися, що ваш позов буде повернутий.
Якщо ви хочете бути точно впевненими в тому, що ваш позов буде прийнятий судом та отримати високий шанс на успішне вирішення справи – то тоді, вам точно до нас! Ми знаходимося в місті Дніпро та працюємо онлайн по всьому світові.
Часті запитання
- Чи обов’язково потрібен адвокат для складання позову?
Ні, та з професійним адвокатом ви маєте більше шансів на успіх. - Які документи найчастіше додають до позову, щоб мати шанси на успіх?
Це можуть бути договори, квитанції, письмові свідчення та ін. - Як подати позов до суду?
Ви можете зробити це особисто, залишивши заяву в канцелярії. Та при цьому, обов’язково отримайте відмітку про прийняття відповідною структурою.
Також ви можете це зробити за допомогою платформи “Електронний суд”, авторизувавшись через id.gov.ua. Потім завантажте документи, які підписані електронним підписом.
- Які строки розгляду позовної заяви судом?
Це залежить від складності справи та завантаженості суду. Зазвичай строки встановлені у ЦПК України.
- Ви працюєте тільки в офісі в м. Дніпро?
Ні, ви можете записатися на консультацію як офлайн (на офісі), так і онлайн (по всьому світу).