Що таке бізнес-план? Та як його створити?
Бізнес-план – це необхідний інструмент, з послідовним планом дій, щоб отримати бажаний результат. Будь-який бізнес повинен йти по чітко заданому вектору. Але як спрогнозувати точний розвиток і дохід бізнесу, та направити його в потрібне русло? З цією метою створюють бізнес плани. Їх складають для різних напрямів діяльності, але є два головних питання, на які повинен відповідати готовий бізнес план:
- Чи може бізнес-ідея ефективно реалізуватися?
- В які терміни задуманий проєкт принесе запланований дохід?
Якщо структура бізнес-плану містить конкретні відповіді на ці питання, то він спрацює. Якщо ні – то потрібно працювати над його удосконаленням.
Зміст:
Коли створення бізнес-плану є необхідністю?
Бізнес план представляє собою деталізований та обгрунтований документ, який складається на основі цілей бізнесу.
В яких випадках він є необхідним?
- При відкритті нового бізнес-проєкту. З його допомогою ви зможете побачити можливості, а разом із тим – ризики для бізнесу. Також ви проаналізуєте доступні стратегії досягнення успіху саме для вашого бізнесу.
- При залученні інвестицій як державних, так і закордонних. При існуванні вже готового бізнес плану інвестори отримують детальну інформацію, як саме буде працювати ваш бізнес, який він буде приносити дохід і які є ризики, пов’язані з вкладенням коштів.
- При зміні стратегій та умов ведення бізнесу. Товар, який ви продаєте перестали купувати. Змінилась цільова аудиторія. Стали інші умови роботи. Готовий бізнес-план з розрахунками допоможе зрозуміти, де саме криється проблема або визначитися з новими напрямами, які будуть ефективними саме для вашого бізнесу.
- При розширенні бізнесу. Ефективний план дасть можливість виявити способи отримання потрібних ресурсів, а також оцінити ймовірні ризики.
Бізнес план ефективно працює в різних сферах ведення господарської діяльності. Але це у випадках, коли він професійно складений.
Основні види бізнес-планів
В залежності від вимог, які пред’являють до бізнес планів, вони мають різну структуру та кінцеву мету.
Виділяють такі основні типи:
- Для інвестиційного проєкту.
- Бізнес-план для гранту в Україні.
- Для отримання кредиту.
Нагадаємо, що це лише основні типи цього документу. Складення конкретного та деталізованого фінансового документу відбувається після визначення його ключових параметрів розвитку.
Ви також можете скачати вже готовий бізнес план приклад pdf.
Бізнес план для отримання гранту
В Україні гранти – один із основних інструментів фінансування як для малого, так і для середнього бізнесу, особливо на початку їхнього розвитку. Готовий бізнес-план для отримання гранту має бути зрозумілим, деталізованим та переконливим. Який зміст бізнес-плану? Зазвичай, він повинен містити:
- Чітку кінцеву мету та соціально-економічну значимість проєкту;
- Опис проблем, які він вирішує та доступні способи їхнього вирішення;
- Детальний прорахунок очікуваних результатів (як фінансових, так і інших);
- Послідовний план використання грантових коштів;
- Механізми контролю за реалізацією цього плану.
Чому бізнес-план важливий для отримання гранту в Україні?
Тому що в Україні – це один із найпопулярніших способів підтримки стартапів та соціальних проєктів. Щоб ваш план був прийнятий, він повинен наочно демонструвати готовність до реалізації та доводити свою значимість для суспільства та економіки. При створенні бізнес-плану для гранту необхідно звернутися до спеціалістів, щоб бути точно впевненими, що він буде працюючим та ефективним.
Бізнес-план під кредит
Якщо ви хочете отримати кредит в банку, то ваш бізнес план повинен переконувати фінансову установу в тому, що ваш проєкт здатний отримувати стабільний прибуток для погашення боргу.
Необхідні складові бізнес плану під кредит:
- Визначене цільове призначення кредиту. Це може бути – купівля обладнання, розширення виробництва та його потужностей і ін.
- Проведений фінансовий аналіз, який включає прогнозовані витрати та прогнозовані доходи.
- Детальний графік погашення кредиту.
- Прописані джерела доходу, які гарантують стабільне надходження коштів.
Також бізнес план може включати інші складові, все залежить від вашої конкретної мети, під яку будуть взяті кошти.
Структура та типовий бізнес план від юридичної компанії “Статус”
Ми наведемо детальну структуру, за якою працює юридична компанія “Статус”. Ми розробляємо документ відповідно до рекомендацій UNIDO (спеціалізована установа ООН, завданням якої є заохочення та прискорення всеохоплюючого та сталого промислового розвитку). Всі бізнес-плани від компанії “Статус” мають максимально зрозумілий, структурований та професійний зміст. Це дає можливість інвесторам оцінювати життєздатність проєктів, а клієнтам – залучати інвестиції.
Основна структура бізнес плану від юридичної компанії “Статус” містить наступні розділи:
- Резюме проєкту. В цьому розділі ми визначаємо мету проєкту та робимо короткий опис бізнес-ідеї. Визначаємо цільову аудиторію, з’ясовуємо ринок збуту. Вносимо очікувані доходи та з’ясовуємо потреби у фінансуванні та використанні коштів. В резюме проєкту ми вносимо основні переваги клієнту (його виробництва, послуг чи бізнес-ідей) серед конкурентів. Це дозволить виділити клієнта на ринку і підвищити його шанси на залучення інвесторів.
- Характеристика підприємства. На основі даних клієнту ми вносимо загальну інформацію про підприємство (форма власності, місцезнаходження, структура управління). Основний вид діяльності та продукцію, яку виготовляє клієнт. Обов’язково ми додаємо історію компанії та її досягнення за час існування.
- Детальний опис продукції або послуг. В цьому розділі ми виділяємо особливості продукції чи послуг, які надаються клієнтом. Також ми вносимо технології виробництва, інноваційні елементи, робимо розрахунок собівартості одиниці продукції. Важливим пунктом цього розділу є наведені потенційні модифікації та планування розширення лінійки продуктів на майбутній час.
- Аналіз ринку для виробництва чи послуг клієнта. В цей розділ ми включаємо наявний стан ринку та перспективу розвитку саме для нього. Детально ідентифікуємо ЦА (її сегменти, потреби та поведінку). Аналізуємо конкурентні стратегії розвитку. Відслідковуємо прогнози розвитку та виявляємо макроекономічні тенденції. Всі знайдені параметри заносимо до цього розділу.
- Маркетингова стратегія виходу на ринок і ефективне позиціонування продукту. Тут ми знаходимо канали збуту та дистрибуції, підключаємо рекламну та PR-діяльність. Визначаємо результативну стратегію залучення і довготривале утримання клієнтів.
- Організаційний план. В цей розділ ми вносимо кількість працівників та їхню кваліфікацію. Описуємо управлінські процеси. Готуємо план найму та підготовки кадрів.
- Виробничий план. В цей розділ ми заносимо місцезнаходження виробничих потужностей, опис виробничого процесу та його етапи. Якщо це бізнес-план, створений для розширення виробництва, то ми вносимо необхідне обладнання, яке необхідно придбати. Робимо розрахунок виробничої потужності підприємства. Також прописуємо всі логістичні процеси, які є на виробництві.
- Фінансовий план. Розділ містить прогноз доходів та витрат на найближчі 3–5 років. Розрахунок собівартості, маржинальності та рентабельності проєкту клієнту. Балансовий та прогнозований детальний звіт про прибутки та збитки проєкту. Потреби в інвестиціях та графік повернення вкладених коштів.
- Оцінка ризиків і страхування. Ми здійснюємо ідентифікацію основних ризиків, сюди входять фінансові, ринкові, операційні та регуляторні ризики. Потім ми прогнозуємо потенційний вплив на бізнес. Вивчаємо та наводимо реальні стратегії мінімізації ризиків (хеджування, страхування, альтернативні постачальники).
- Соціально-економічна значущість проєкту, для якого створюється бізнес план. Його вплив на економіку (це може бути створення нових робочих місць, податкові відрахування та ін). В цьому розділі ми також наводимо соціальну значимість проєкту для місцевого населення та регіону, а також показуємо як проєкт сприяє підвищенню рівня розвитку галузі.
Грамотно складений бізнес план з конкретними даними має суттєву перевагу над іншими. Тому, ми рекомендуємо звертатися до фахівців, які мають в цьому знання та багаторічний досвід. Саме такі фахівці працюють в юридичній компанії “Статус”.
Готові бізнес плани та бізнес-план "Дія"
На різноманітних сайтах вже є готові бізнес-плани. В програмі “Дія” також вже є шаблони готових бізнес планів, які можна завантажити та використовувати як основу для вашого проєкту.
Для клієнтів, які бажають ознайомитися з готовими бізнес-планами, ми підготували шаблони для різних сфер бізнесу.
Ось як виглядають наші готові бізнес-плани з розрахунками (частина фінансової моделі):
Бізнес-план агентства нерухомості:
- Вступ;
- Огляд ринку нерухомості;
- Структура послуг;
- Маркетингова стратегія;
- Фінансові прогнози на перші 3 роки.
Готовий бізнес план з розрахунками скачати
Бізнес план алкогольного заводу:
- Опис проєкту та продукції;
- Аналіз ринку та конкурентів;
- Виробничі процеси та обладнання;
- Стратегія виходу на ринок;
- План фінансування та оцінка прибутковості.
бізнес-план підприємства
Бізнес план заводу з переробки сміття:
- Опис технологій переробки;
- Екологічний вплив та соціальна значимість;
- Розрахунок операційних витрат;
- Прогнозовані доходи та окупність;
- Ризики та можливості.
Бізнес план скачати
Бізнес-план кафе:
- Визначення концепції та формату;
- Дослідження місцезнаходження та ЦА;
- Опис меню та стратегії закупівель;
- Маркетингові заходи та реклама;
- Фінансовий план з розрахунками окупності.
Готовий бізнес план приклад
Бізнес план хімчистки:
- Огляд ринку послуг;
- Структура послуг та процесів;
- Оцінка витрат на обладнання та витратні матеріали;
- Стратегія ціноутворення;
- Прогноз прибутковості.
Готовий бізнес план з розрахунками скачати
Бізнес план впровадження мобільного додатку:
- Опис ідеї та ключових функцій додатку;
- Аналіз ЦА;
- План розробки та впровадження;
- Стратегія монетизації;
- Розрахунок витрат на просування.
готовий бізнес план з розрахунками скачати
Бізнес-план франчайзингової мережі ресторанів:
- Концепція франчайзингу та опис модельного ресторану;
- Переваги франшизи для інвесторів;
- Маркетингова підтримка партнерів;
- Оцінка рентабельності та прогноз доходів;
- Умови для отримання франшизи.
Приклад бізнес-плану
Ці бізнес-плани мають типовий вигляд та надають загальну структуру для конкретного проєкту. Але важливо пам’ятати, що шаблонні приклади бізнес-планів з розрахунками мають ряд недоліків, а саме:
- Шаблонні приклади бізнес-планів мають не індивідуально враховану, а типову структуру.
- Вони не містять індивідуалізованих розрахунків, яке підходять конкретно для вашого бізнесу.
- Бізнес-план зразок можуть бути ефективними тільки на початковому етапі. Але, якщо ви хочете отримати грант чи залучити інвестора, вам підійде тільки повноцінний індивідуальний проєкт.
Шаблонні бізнес плани можуть стати лише основою для розробки повноцінного бізнес плану.
Чому важливо замовити розробку бізнес-плану у спеціалістів?
Ми пропонуємо вам замовити розробку бізнес-плану в нашій юридичній компанії “Статус”, якщо ви бажаєте вигідно виділити ваш проєкт серед інших. Ми працюємо в місті Дніпро (офіс) та онлайн по всьому світу. Наші фахівці також, за вимогою клієнтів, виїжджаємо в межах України.
Замовляючи розробку бізнес плану у нас, ви гарантовано отримаєте:
- Опис унікальної, перспективної та ефективної ідеї, адаптованої під конкретний ринок.
- Ретельний аналіз ринкових тенденцій та конкурентів.
- Детальні фінансові розрахунки, які необхідні для обґрунтування прибутковості проєкту.
- Докладний план реалізації з чітко вказаними термінами та ефективним розподілом ресурсів.
Компанія “Статус” пропонує комплексну послугу з розробки бізнес планів, адаптованих під індивідуальні потреби кожного клієнта. Якщо ви:
- плануєте розпочати новий бізнес;
- залучити інвесторів;
- отримати грант та ін.
Бізнес план – це перший і необхідний крок до успішного старту.
Бізнес-план з розрахунками, розроблений на замовлення в компанії “Статус”, допоможе не лише знайти джерела фінансування, але й забезпечить чітку структуру та напрямок реалізації вашого проєкту. Такий документ забезпечує чітку структуру для Вашого проекту, допомагає обґрунтувати ідею та підготуватися до потенційних викликів.